Przejdź do głównej treści

Legalny pobyt CUDZOZIEMCA NA TERYTORIUM RP

Cudzoziemiec legalnie przebywa na terytorium RP oraz podstawa jego pobytu na terytorium Polski pozwala na wykonywanie pracy.

Pracodawca ma obowiązek:

Żądać od cudzoziemca spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) lub Szwajcarii przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski (w szczególności wizy lub karty pobytu).

Przechowywać kopię tego dokumentu: w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę – w aktach osobowych pracownika, na zasadach i przez okres obowiązkowego przechowywania tych akt; w razie zawarcia z cudzoziemcem umowy cywilnoprawnej – przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Wiza

Wizy przeznaczone typowo do wykonywania pracy na terytorium Polski to takie, w których cel wydania został oznaczony jako:

05a” Wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji przez powiatowy urząd pracy.
„05b” Wykonywanie pracy sezonowej.
„06” Wykonywanie pracy, której nie obejmują powyższe wizy, tj. najczęściej na podstawie zezwolenia na pracę.
Zdjęcie wiza

Wymienione rodzaje wiz nie są jednak jedynymi, które pozwalają cudzoziemcowi podjąć legalną pracę na terytorium Polski. Obowiązujące przepisy przyjmują bowiem zasadę, że dokument pobytowy odpowiedni do wykonywania pracy (wraz z zezwoleniem na pracę, jeśli w danym przypadku jest ono wymagane, ewentualnie oświadczeniem wpisanym do ewidencji w PUP) stanowi każda wiza wydana przez polskie organy (typu „C” – wiza Schengen, krótkoterminowa lub typu „D” – wiza krajowa, długoterminowa), niezależnie od celu jej wydania oraz każde zezwolenie na pobyt czasowy, z wyjątkiem wiz i zezwoleń wskazanych w przepisach jako wykluczające podjęcie pracy (zostały one wymienione w poniższej ramce).

  Cudzoziemiec nie może legalnie pracować, gdy przebywa w Polsce na podstawie:

  • Polskiej wizy, której cel wydania został oznaczony symbolem:
  „01” cel turystyczny      
  „20” korzystanie z ochrony czasowej      
  • Zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego na podstawie art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Ruch bezwizowy

W związku z wykonywaniem pracy na terytorium Polski cudzoziemcy będący obywatelami określonych krajów mogą przebywać w Polsce w ramach ruchu bezwizowego, który uprawnia do przekraczania granic bez konieczności uzyskania wizy lub innego dokumentu pobytowego przy wjeździe na terytorium państw obszaru Schengen, w tym również Polski. Przywilej ten obejmuje m.in. obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, ale tylko takich, którzy posiadają paszport biometryczny, wydany zgodnie z normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Okres, w którym cudzoziemiec może skorzystać z pobytu na podstawie ruchu bezwizowego, to 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu – liczy się tu łączny okres przebywania danego cudzoziemca na terytorium wszystkich państw strefy Schengen.

zdjęcie znak strefa schengen

Stampila

Stempel w paszporcie po złożeniu wniosku o zezwolenie pobytowe

Podstawą pobytu cudzoziemca, który wykonuje pracę na terytorium Polski, może być także stempel w paszporcie, potwierdzający złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy, pobyt stały albo pobyt rezydenta długoterminowego UE – pod warunkiem że bezpośrednio przed złożeniem wniosku cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP.

Zdjęcie stampila stempel w paszporcie